LINFIELD WILDCATS MEN'S BASKETBALL

ALL-CONFERENCE HONORS 1931-2012

 

1931-32

1st Team

Wayne Eckman

1940-41

1st Team

Don Hansen

1941-42

1st Team

Don Hansen

2nd Team

Bud Monnes

Enoch Jungling

1942-43

1st Team

Don Hansen

Jim Partlow

1946-47

1st Team

Gene Petersen

2nd Team

Bill Dressel

1949-50

1st Team

Bob Hammond

1950-51

1st Team

Bill Anderson

1951-52

1st Team

Bill Anderson

1954-55

1st Team

Don Porter

1955-56

1st Team

Don Porter

2nd Team

Bill Machamer

Honorable Mention

Dave Sanford

1956-57

1st Team

Jack Riley

Bill Machamer

1957-58

1st Team

Jack Riley

2nd Team

Bill Machamer

Honorable Mention

Ralph Harms

1959-60

1st Team

Terry Woods

Jack Riley

1960-61

2nd Team

Bill Wallin

Gene Carlson

Ron Phillips

Honorable Mention

Bob Close

Bernie Grant

John Polhemus

1962-63

2nd Team

Dick Barnett

Honorable Mention

Bernie Grant

Rick Turner

Fred Earwood

1962-63

1st Team

John Lee

2nd Team

Wayne Petersen

Don Hakala

Honorable Mention

Dick Barnett

Fred Earwood

1963-64

1st Team

John Lee

2nd Team

Don Hakala Sr.

Wayne Petersen

1964-65

1st Team

Don Hakala Sr.

1965-66

1st Team

Don Hakala Sr.

Eddie Griffin

2nd Team

John Lee

1966-67 

1st Team

Bob Lamb-MVP

2nd Team

Dan Beeson

Honorable Mention

Tom Rohlffs

Terry Durham

1967-68

1st Team

Roger Baker-MVP

Ed Griffin

Honorable Mention

Pat Smithey

Mike Conklin

John Puryear

1968-69

1st Team

Dan Beeson

Gary Donnell

Pat Smithey

2nd Team

Mike Conklin

1968-69

1st Team

Dan Beeson

Gary Donnell

Pat Smithey

1969-70

1st Team

Dan Beeson

Pat Smithey

1974-75

1st Team

Mark Wickman

1975-76

1st Team

Mark Wickman

1976-77

1st Team

Mark Wickman

1977-78

1st Team

Guy Thompson

Honorable Mention

Randy Akecich

Jay Pratt

Judas Prada

1979-80

Derrick Kipp

 

1980-81

Hon Mention

Brian Edwards

Al Gulla

Mick Nelson

Antoine Shired

1982-83

1st Team

Cliff Fairchild

1983-84

1st Team

Randy Schiff

Neal Craft

1986-87

1st Team

Dave Craven

2nd Team

Jon Colasuonno

1987-88

1st Team NAIA District 2

Don Hakala

1988-89

1st Team NAIA District 2

Don Hakala

1989-90

1st Team NAIA District 2

Don Hakala

1990-91

1st Team NAIA District 2

Don Hakala

1991-92  

Honorable Mention NAIA District 2

Konrad Ross

Tony Hale

1992-93

1st Team NAIA District 2

Konrad Ross

1993-94

1st Team

Joel Holland

Honorable Mention

Stu Bailey

1994-95

1st Team

Alex Dixon

1995-96

1st Team

Alex Dixon

2nd Team

Jason Henderson

1996-97

Honorable Mention

Corey Doucette

1998-99

1st Team

Grant Ebright (Player of the Year)

Matt Dyment

Honorable Mention

Scott Turner

1999-00

1st Team

Grant Ebright

2nd Team

Matt Kaiser

Derek Grace

2000-01

1st Team

Grant Ebright (Player of the Year)

1st Team

O.J. Gulley

Honorable Mention

Evan Wilson

2001-02       

1st Team

O.J. Gulley

Honorable Mention

Travis Jones

2002-03

2nd Team

O.J. Gulley

Matt Larson

Honorable Mention

Jeff Dunn

Nick Fusare

2003-04

1st Team

Blake Shelton

2004-05

1st Team

Blake Shelton

2nd Team

Chris Lewis

Honorable Mention

Sam Kreiger

2005-06

Honorable Mention

Ryan Monagle

2006-07

Honorable Mention

Evan Timperly

2007-08

2nd Team

K.C. Wiser

Honorable Mention

Steve Taylor

2008-09

2nd Team

K.C. Wiser

Cody Tesoro

Honorable Mention

Erik Olson

2009-10

1st Team

K.C. Wiser

2nd Team

Cody Tesoro

2010-11

1st Team

K.C. Wiser

2011-12

1st Team

Zach Anderson

Honorable Mention

David Lee

Andrew Batiuk

2012-13

Honorable Mention

Andrew Batiuk